Webáruházunk kreatív hobbi alapanyag kínálatában a díszíthető tárgyak között megtalálhatóak fa, illetve MDF alapok is.
Fából készült számos doboz, zsebkendőtartó, ceruza – és tolltartók, falapok, különböző alakzatok, figurák stb.
MDF alapanyagú termékből is rengeteg díszíthető tárgyat megtalálsz polcainkon, ilyenek a különböző feliratokkal ellátott táblácskák vagy ajtótáblák, de van közöttük óralap, doboz, teafilter házikó, stb.
Hogy mit érdemes tudni ezekről?
Mindkettő díszíthető decoupage szalvéta technikával, de mégis van különbség a díszítési munkafolyamatok között.
Én magam mindkét alapanyagot szívesen használom, de vannak, akik elzárkóznak az MDF alapanyag használatától.
A fa a legismertebb és legkedveltebb alapanyag a decoupage technika alkalmazásánál. A szalvéta felragasztása előtt ecset segítségével felvisszük az alapozó festéket vagy akril festéket, de alkalmazhatunk repesztést is. A legtöbb faanyag a festék felhordását követően „kiszálkásodik”, ami egy érdesebb felületet eredményez, így ha igényes munkát akarunk kiadni a kezünkből, akkor mindig érdemes egy finom csiszoló papír segítésével átcsiszolni. Ezután már egy sima, egyenletes felületen dolgozhatunk tovább. A fa fajtája befolyásolhatja, hogy hány rétegben kell alapoznunk a felültet, illetve az egy komponensű repesztés használatánál finomabb, apróbb repedések jelennek meg (ezt persze még befolyásolja a repesztő lakk mennyisége és felhordása is). Tapasztalataimból adódóan előfordult olyan, hogy a fa felület miután megszívta magát festékkel rétegére bomlott, majd felvált (hobbi ragasztóval visszaragasztva tovább díszíthető volt), de olyan is előfordult már, hogy ragasztott eljárással készült fa terméknél festés után repedés keletkezett a két egymással összeragasztott él között.
AZ MDF egy újrahasznosított alapanyag, aminek jelentős részét faipari hulladékok adják. Ezeket aprítják, majd rostjaira bontják, ha szükséges tisztítják, majd műgyantával keverve kiterítik, és magas nyomáson préselik. Az MDF táblákat egy programozott lézervágó gép segítségével vágják ki, hogy a kívánt formát kapjuk meg.
Az MDF sima, ám csúszós felületét ecsettel nem tudjuk alapozni, hiszen csíkos réteget eredményez, ezért ajánlott egy darab szivaccsal vagy kimondottan erre a célra kifejlesztett eszközzel, a szivacs ecsettel felvinni a festék réteget. A szivacs ecsettel való felhordásnál egy úgynevezett tupfolásos technikát alkalmazunk. A szivacsra vékonyan felvitt, egyenletesen eloszlatott festéket ütögető, a felületet nyomkodó mozdulatokkal hordjuk fel. Ezzel egy sima, jól fedett alapot alakíthatunk ki. Az egy komponensű repesztés ezen a felületen alkalmazva mélyebb, elnyúltabb repedéseket eredményez (ezt persze még befolyásolja a repesztő lakk mennyisége és felhordása is). Csiszolásnál óvatosabb, finomabb munkát igényel, mert könnyebben sérül a festés. A hiedelmekkel ellentétben munkám során még soha nem veszítette el formáját az MDF alapanyagú díszített tárgy, de rétegeire sem bomlott szét a festés után.
Érvek és ellenérvek szólnak úgy a fa, mint az MDF alapú alapanyagok között. Egy biztos, mindkettőnek a felhasználásával csodás, tartós, egyedi ajándékokat és lakásdekorációs tárgyakat készíthetünk.